Biżuteria w rytmach samby, czyli miszmasz karnawałowy trwa!

Karnawał już za półmetkiem, wkrótce ostatki, czyli ostatnia szansa na dobrą zabawę. Sezon karnawałowy to od lat okres pełen imprez tematycznych, rządzący się nieco innymi prawami. Właśnie wtedy możesz ubrać najbardziej wymyślne sukienki i biżuterię, a także zaszaleć z makijażem. Czy wiesz jednak jak wygląda karnawał w innych częściach świata?

 Biżuteria – Zacznijmy od Rio

Rio de Janeiro wielu osobom kojarzy się obecnie głównie z nadchodzącymi igrzyskami olimpijskimi i zmaganiami naszych sportowców, którzy chcą wziąć w nich udział. Z pewnością jednak nie są wam obce zdjęcia z karnawału w Brazylii. Kolorowe korowody, pełne fantazji stroje, niesamowite tancerki… Karnawał w Rio de Janeiro jest prawdopodobnie najbardziej znanym karnawałem na świecie. I słusznie!

Trwa nieprzerwanie od setek lat i przyciąga turystów z całego świata. Ci, którzy wzięli w nim udział, uważają, że jest to przeżycie, którego nie zapomną do końca życia. Całe szczęście,  Karnawał w Rio można też oglądać w domu, gdyż jest transmitowany na żywo. Obchody rozpoczynają się w ostatni piątek karnawału i trwają do Środy Popielcowej. Parada zwycięzców odbywa się jednak w sobotę po zakończeniu karnawału. Tancerki z setek, a może i tysięcy brazylijskich szkół samby, przygotowują się do występów przez bardzo długi czas, czasem całe życie. Każda z nich marzy o tym, żeby zostać Królową lub jedną z Księżniczek Karnawału i towarzyszyć Tłustemu Królowi, któremu na czas obchodów przekazywane są klucze do miasta. Która z nas nie chciałaby być jedną z tancerek w bajecznie pięknych strojach i zatańczyć na Sambodromie?

Biżuteria i Elegancja prosto z Wenecji

Kolejnym bardzo znanym karnawałem jest Karnawał w Wenecji, słynny ze względu na baśniowe stroje i tajemnicze, kunsztownie wykonane maski, spośród których wybierana jest ta najpiękniejsza. Zgodnie z tradycją, w geście powitania każdy wykonuje elegancki ukłon, często nawet nie wiedząc, kto kryje się za maską. Stachura twierdził, że życie to nie teatr, ale czy uczestnicząc w obchodach weneckiego karnawału można nie czuć się jak aktor grający w jednej ze słynnych sztuk?

Ta istna rewia kostiumów i masek rozpoczyna się często zaraz po świętach Bożego Narodzenia, ale główne obchody przypadają na ostatni tydzień przed Środą Popielcową i są czasem pełnym szalonych imprez, skromnych przyjęć oraz wystawnych bali. Zdecydowanie największą salą balową staje się w tym czasie słynny plac św. Marka, który, tak jak i cała Wenecja, zapełnia się barwnymi, aczkolwiek tajemniczymi postaciami w maskach. Może warto chociaż raz w życiu wybrać się na Karnawał w Wenecji, patrzeć na spadające konfetti, rozrzucane przez znaną osobę wykonującą tzw. Lot Anioła nad placem św. Marka, czy też przebrać się za Kolumbinę, Arlekina lub Doktora Zarazę z charakterystyczną „Ptasią Maską” i wsłuchać się w głos bijących o północy dzwonów, które zwiastują Środę Popielcową i koniec okresu karnawału.

 

Karnawał, wszędzie karnawał!

 

Jednak karnawał to nie tylko Rio de Janeiro i Wenecja! Niemalże każdy kraj świętuje i bawi się zanim rozpocznie się Wielki Post. Amerykański Mardi Gras, londyński Notting Hill, ale też Kolonia, Madera, cała Hiszpania, a nawet tak odległy Trynidad i Tobago – wszędzie tam karnawał obchodzi się w niezwykły sposób. Mnogość barw, zadziwiające pomysły na stroje i biżuteria, o której marzy każda kobieta. A do tego niesamowite tradycje, takie jak obcinanie mężczyznom krawatów przez panie w Niemczech, konkurs draq queen w Las Palmas na Gran Canarii czy też boliwijski Carnaval de Oruro, który został wpisany na listę UNESCO z zakresu Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Jest zatem w czym wybierać!

 

Biżuteria na Trynidad i Tobago:

Biżuteria Polska inspiracja

Wspominając o karnawale nie można zapominać o polskich tradycjach – balach, kuligach, domowych prywatkach i tradycyjnym objadaniu się pączkami w Tłusty Czwartek. I u nas można przecież zabłysnąć i bawić się nie gorzej niż w Rio. Zwróciłaś uwagę na stroje i ozdoby noszone przez tancerki i uczestniczki imprez z całego świata? Niech posłużą za inspirację do stworzenia takiej kreacji, której każdy będzie Ci zazdrościł!

Madera:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *