Perła Nie Tylko w Koronie

Perły od tysiącleci  cieszą się nieprzemijającą popularnością na całym świecie – od Japonii, przez Chiny, Indie, Europę, po obie Ameryki i Polinezję. Ten kamień szlachetny pochodzenia organicznego zawdzięcza swoje powodzenie właściwościom leczniczym, magicznym, a przede wszystkim swojej niezwykłej urodzie. Nazywane „łzami Anioła”, kojarzone z Afrodytą, która zrodziła się z piany morskiej. Legenda głosi, iż krople wody, powstałe w wyniku jej pojawienia się, zamieniły się właśnie w perły. Jak chyba każdy pamięta, Afrodyta była boginią miłości i piękna. Nic więc dziwnego, że perły symbolizują czystość i niewinność, jednocześnie wzmacniając pewność siebie, poczucie własnej wartości oraz dodając właścicielce atrakcyjności i kobiecości. Perły są ukochanymi kamieniami wielu sławnych osób, stały się niemalże kultową biżuterią na dworze brytyjskim, a w okresie kolonialnym Indie nie bez powodu zostały nazwane „perłą w koronie brytyjskiej”. Ten kamień ma moc! Nosi je Królowa Elżbieta II, nosiła Księżna Diana, a obecnie tradycję kontynuuje księżna Kate Middleton, która prawie zawsze ma na sobie charakterystyczne kolczyki z perłą, podobne do tych poniżej. Wiele kobiet docenia również to, że perły świetnie współgrają z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak modna bransoletka z kolekcji firmy Lewanowicz, znanej z nietypowych połączeń.

Komplet biżuterii z perłami

Czym tak właściwie są perły i jak powstają? Jakie są ich rodzaje?

Warto wiedzieć, co się nosi. Perły są produkowane przez małże, zarówno słonowodne, jak i słodkowodne, a także te hodowlane. Gdy małż wyczuwa „zagrożenie” spowodowane pojawieniem się ciała obcego (ziarenek piasku, innych żyjątek, patyka, itp.), to zaczyna wytwarzać masę perłową, która zamyka „intruza” w środku. W ten sposób powstaje właśnie perła, która składa się głównie z węglanu wapnia oraz konchioliny.

Perły mogą przybierać różne kształty oraz mieć różną barwę. Najpopularniejsze są te w odcieniu białym lub kremowym, spotkać możemy również perły różowe, brązowe, kremowo – różowe, niebieskie, a nawet czarne. Te ostatnie można spotkać na portretach przedstawiających Marię Stuart. Perły to także różnego rodzaju kształty: łezki (takie jak na obrazie J. Vermeera – „Dziewczyna z perłą”), nieregularne (tzw. barok), krople, guziki, ziarna oraz te najcenniejsze, czyli kuliste lub wręcz idealnie okrągłe. Pod spodem przykład oryginalnego naszyjnika z naturalną perłą, która pod wpływem światła i położenia zmienia barwę (szary/niebieski/fioletowy), a idealnie nadaje się dla wielbicielek niekonwencjonalnych rozwiązań, a także bransoletka w stylu Coco Chanel dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie klasykę.

Bransoletka srebrna z perłami

Perły leczą!

Perły cenione są nie tylko ze względu na swoje piękno ale także ze względu na zastosowanie w medycynie, także tej niekonwencjonalnej. Przywracają organizm do równowagi, również tej hormonalnej, pozytywnie wpływają na stabilizację przemiany materii, oczyszczają z toksyn. Polecane są zwłaszcza kobietom, które cierpią na dolegliwości kobiece, mają problemy z zajściem w ciąże, są w ciąży lub znajdują się w okresie przekwitania. Ponadto, perły łagodzą bóle głowy i migreny, uspokajają oraz poprawiają samopoczucie. Ze względu na wysoką zawartość wapnia wzmacniają kości i zęby. Mają również zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju infekcje płucne, zapalenia oskrzeli i przeziębienia. A co najważniejsze dla wielu kobiet – hamują procesy starzenia. W medycynie chińskiej stosuje się na skórę proszek perłowy o właściwościach odżywczych i opóźniających procesy starzenia. Już Kleopatra stosowała tonik do twarzy na bazie rozpuszczonych w occie pereł! Warto więc może skusić się chociaż na malutki wisiorek, który może stać się także naszym prywatnym amuletem chroniącym przed nieszczęściami. Na przekór przesądom o perłach przynoszących łzy, niech będą to tylko łzy szczęścia!

Wisiorek srebrny z perłą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *