Większość z nas bez problemu może nosić biżuterię ze złota, srebra czy niklu. Niestety, u pewnej części osób, po ich założeniu występują przykre dolegliwości, jak zaczerwienienie czy pieczenie.
Objawy uczulenia na biżuterię
Do najpopularniejszych objawów uczulenia na biżuterię zalicza się uczucie dyskomfortu i pieczenia w miejscach mających styczność z metalem oraz zaczerwienienie i czernienie skóry. Pierścionki czy naszyjniki wywołują wyłącznie jedno schorzenie, jakim jest wyprysk kontaktowy. Pod tym pojęciem rozumie się zmiany skórne powstające w wyniku przylegania do skóry jakiegoś przedmiotu, które zaczynają się od pojawienia się drobnych, swędzących grudek, które po czasie mogą się zmieniać w większe ogniska rumieniowe, rumieniowo – obrzękowe lub rumieniowo – pęcherzykowe.
Uczulenie na nikiel
Jak pokazują badania, około 60 milionów mieszkańców naszego kontynentu boryka się z alergią na nikiel. Znaleźć można w szczególności w wyrobach posrebrzanych oraz pozłacanych. Najczęstszymi reakcjami alergicznymi są tutaj: zaczerwieniona, swędząca i piekąca skóra oraz ropiejące dziurki w uszach. Przykre objawy ustępują po zdjęciu biżuterii, maksymalnie w ciągu kilku dni.
Uczulenie na złoto
Złoto jest słabym alergenem. Uczulenie na nie najczęściej wywołuje wyprysk kontaktowy i pojawia się na skutek noszenia pierścionków i obrączek, niekiedy także kolczyków. Medaliony oraz złote zegarki bardzo rzadko są natomiast przyczyną alergii. Co ciekawe, złota biżuteria częściej uczula zimą niż latem.
Uczulenie na srebro
Reakcje alergiczne na srebro, podobnie jak na złoto, również nie należą do najczęstszych. Popularne było ono do lat 40 ubiegłego wieku, jako że do wyrobu srebrnych przedmiotów stosowano wówczas azotan srebra. Co ważne, alergia na ten metal rzadko występuje pojedynczo – najczęściej pojawia się w połączeniu z innym, zewnętrznym czynnikiem, jak kontakt ze słoną wodą. Przykre objawy nasilają się podczas pocenia.