Naturalne kamienie szlachetne od wieków uznawane są za symbol piękna i bogactwa, a to ze względu na ich wysoką wartość i dosyć rzadkie występowanie. Obecnie, w sklepach jubilerskich zaopatrzyć możemy się także w biżuterię stworzoną na bazie kamieni syntetycznych oraz sztucznych. Czym różnią się one od ich naturalnej wersji?
Kamienie naturalne
To minerały, które formowały się przez tysiące lat w skałach magmowych, osadowych i metamorficznych. Teoretycznie są to samorodne substancje pochodzenia organicznego o ściśle określonym składzie chemicznym i właściwościach fizycznych. Występują rzadko, w określonych miejscach.
Kamienie syntetyczne
Co ciekawe, początkowo były one droższe od ich naturalnej wersji. Czynnikami wpływającymi na ich wysoką cenę była droga technologia umożliwiająca ich uzyskiwanie oraz pozornie wyższa jakość – były one bowiem bardzo czyste i miały ładniejsze, intensywniejsze barwy. Synteza korundu, z którego produkowane są szafiry i rubiny, została opracowana już w XIX wieku. Technologia rozwinęła się na tyle szybko, że obecnie jesteśmy w stanie wyhodować coraz więcej różnego rodzaju kamieni syntetycznych.
Kamienie sztuczne
Od kamieni syntetycznych różnią się one tym, że nie mają swojego odpowiednika w naturze. Przykładem jest między innymi moissanit (najlepsza wyprodukowana do tej pory imitacja diamentów) oraz cyrkonia (może ona imitować różne kamienie naturalne, jak szafir czy szmaragd), które przypominają drogocenne kamienie i kwalifikują się do grupy kamieni jubilerskich. Ich skład chemiczny i właściwości fizyczne są jednak zupełnie inne.