Wszystko o kamieniu Ametyst

Ametyst to kamień szlachetny i jedna z najpiękniejszych odmian kwarcu występująca w wielu odcieniach fioletu. Swoją piękną barwę zawdzięcza śladowym ilościom glinu i żelaza wbudowanym w dwutlenek krzemu, z którego jest zbudowany. Może występować w odcieniach od ciemnego fioletu do bardzo jasnej barwy wrzosowej. Intensywność jego barwy można wzmocnić, poddając go działaniu wysokiej temperatury.

https://www.ankabizuteria.pl/

Nazwa ametyst wywodzi się od starożytnego greckiego słowa amethustos, oznaczającego trzeźwy. Mówiono, że ametyst może zapobiec nadmiernemu upijaniu się posiadacza, a także zaszczepić trzeźwy i poważny umysł. Wierzono, że jeśli ktoś napije się z kubka lub kielicha zrobionego w całości z ametystu, to w ogóle się nie upije.

https://www.ankabizuteria.pl/kolczyki

Kolczyki srebrne z ametystem i różowym kwarcem

Naturalny ametyst uzyskuje swój kolor dzięki obecności żelaza i innych pierwiastków śladowych oraz naturalnemu napromieniowaniu. Barwa ametystu nie jest trwała, może tracić na intensywności w wyniku wystawienia na słońce, ekspozycja na ciepło powoduje stopniową redukcję ilości żelaza obecnego w krysztale, co powoduje zmianę koloru.

https://www.ankabizuteria.pl/pierscionki

Duży pierścionek srebrny z ametystem Biżuteria srebrna z naturalnym ametystem

Ze względu na szeroką dostępność kwarc znajduje zastosowanie w produkcji materiałów budowlanych, ceramiki, szkła. Ametyst był używany przede wszystkim jako kamień dekoracyjny i do wyrobu biżuterii już w starożytnym Egipcie. Dzisiaj jest bardzo cenionym i popularnym kamieniem jubilerskim i wytwarza się z niego biżuterię: wisiorki, kolczyki, naszyjniki, bransolety i pierścionki.

https://www.ankabizuteria.pl/bransoletki

Bransoletka srebrna z ametystem SOPELKI

Biżuteria z ametystem jest niezwykle ceniona przez najbardziej wytrawnych znawców biżuterii. Kryształy ametystu są idealne do biżuterii ze względu na swoją twardość, która sprawia, że ​​są wystarczająco mocne, aby nie kruszyć się podczas procesu cięcia kamieni szlachetnych. Niezależnie od tego, czy jego kryształy są pozostawione w stanie naturalnym, wypolerowane jako kruszone kamienie, czy też fasetowane we wspaniałe klejnoty, ametyst jest klejnotem, którego piękno wykracza poza jego powszechność.

https://www.ankabizuteria.pl/komplety-bizuterii

Komplet biżuteria srebrna z ametystem – SOPELKI

W przeciwieństwie do większości kamieni szlachetnych i półszlachetnych, których wartość mierzy się wagą, o wartości ametystu decyduje jaskrawość ich koloru. Najrzadszy odcień ametystu znany jest jako „głęboki rosyjski” i jest tak rzadki, że cena zależy od zapotrzebowania kolekcjonerów. Odcień koloru w mineralnym ametyście może się znacznie różnić w obrębie tego samego kryształu, co jest prawidłowo znane jako podział na strefy kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *