Skąd bierze się złoto na ziemi? Jego zastosowanie…

Ten metal szlachetny o żółtym kolorze występuje głównie w skorupie naszej planety, jest najwcześniej używanym metalem szlachetnym przez ludzi, jego symbol chemiczny to Au (z łac. aurum oznaczający ,,jasny świt”). Cenione od tysięcy lat ze względu na swoje właściwości jest jednym z najbardziej poszukiwanych metali szlachetnych. Wykryto, że dostępne na planecie rezerwy metali szlachetnych rzeczywiście pochodzą z kosmosu. Złoto powstało w wybuchających gwiazdach, zanim spadło na ziemię w efekcie bombardowania meteorytów ponad 200 milionów lat po uformowaniu się Ziemi, gdzie zostało uwięzione w jądrze naszej planety. Dziś złoto można znaleźć w rudach skalnych i na prawie wszystkich kontynentach.

https://www.ankabizuteria.pl/

Złoto używane dziś do wyrobu biżuterii, monet, leków, a także elektroniki, cenione za swoje piękno, rzadkość, odporność na korozję, przewodność elektryczną i plastyczność stanowi bazę w różnych gałęziach przemysłu, nie matowieje i jest bardzo łatwe w obróbce. Jego rzadkość i właściwości fizyczne sprawiły, że złoto jest jednym z najbardziej cenionych zasobów naturalnych Ziemi, a także było jednym z pierwszych metali, które przyciągnęły ludzką uwagę. Największa kopalnia złota na świecie znajduje się obecnie w Afryce Południowej, skąd pochodzi duża ilość światowego złota.

Finanse

Ponieważ złoto jest wysoko cenione i ma bardzo ograniczoną podaż, od dawna jest używane jako środek wymiany lub pieniądz. Większość krajów rozwiniętych kiedyś stosowała złoty standard, jednak rola złota w międzynarodowym systemie monetarnym zakończyła się w latach 70. Dziś złote monety i sztabki nie są powszechnie używane w transakcjach, wiele osób kupuje je jednak i przechowuje jako inwestycje finansowe, używają złota jako magazynu bogactwa, pozostając wysoko cenionym aktywem rezerwowym. Jest nadal akceptowane przez wszystkie narody jako środek płatności międzynarodowych.

Technologia
Prawie wszystkie dzisiejsze urządzenia elektroniczne zawierają złoto, dlatego najbardziej praktycznym zastosowaniem złota jest produkcja urządzeń elektronicznych. Złoto jest używane do okablowania w komputerach, od telefonów komórkowych po wyrzutnie rakiet.

Stomatologia
Ortodonci wykorzystują metal szlachetny do wypełnień, mostów, koron i aparatów dentystycznych.

Przemysł lotniczy
Wiele satelitów jest pokrytych złotem, co pomaga regulować temperaturę.

Inne zastosowania
Dawniej chowano złote przedmioty ze zmarłymi jako symbol statusu zmarłego, wytwarzano również przedmioty religijne i polityczne, takie jak berła, posągi, korony i naczynia. Jako nić wpleciono również złoto w tkaniny.

https://www.ankabizuteria.pl/bizuteria-zlota

 

Moda
Złoto jest kwintesencją statusu, władzy, nieśmiertelności i bogactwa, często ograniczonego do członków rodziny królewskiej. Przyciąga wzrok, jest pożądane i doceniane za swoje długotrwałe piękno i łatwość adaptacji, olśniewający blask szlachetnego metalu pozwala na wyrób najpiękniejszej biżuterii. Chociaż czyste złoto jest rzadko używane, ponieważ jest zbyt miękkie, często jest ono mieszane ze stopem innych metali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *