Prawdziwe perły to jedne z najbardziej pożądanych, eleganckich klejnotów na całym świecie i ponadczasowych kamieni szlachetnych, pochodzących od żywej istoty. Perły są fascynującym kamieniem szlachetnym, ponieważ nie są wydobywane z Ziemi jak inne klejnoty, co czyni je znacznie rzadszymi. Często perła nazywana jest ,,Królową Klejnotów”. Perły są eleganckie, piękne, dostojne i bije od nich niesamowity blask. Niestety ponad 95% pereł jest hodowlanych, głównie dlatego, że prawie wszystkie naturalne perły zostały już zebrane, a ich hodowla odbywa się w kontrolowanych środowiskach, jednak nie wszystkie poddane obróbce mięczaki tworzą perłę, a jakość poszczególnej sztuki perły znacznie się różni, więc nie wszystkie perły są wystarczająco wysokiej jakości, aby trafiły na rynek.
Jak powstają perły?
Perły powstają, wówczas gdy obcy organizm lub pasożyt wnika do skorupy mięczaka i zakłóca jego naturalny stan, wtedy mięczak wydziela płyn, aby przeżyć. Kilka warstw płynu osadza się z czasem warstwowo, co tworzy lśniący klejnot zwany perłą, naturalnie perła może być tworzona nawet kilka lat. Najcenniejsze perły są idealnie symetryczne, stosunkowo duże i naturalnie produkowane, mają połyskującą opalizację, która nazywa się połyskiem orientu. W sztucznej hodowli do muszli mięczaków wprowadza się sztucznie substancje drażniące, by zwiększyć produkcje pereł, hodowla jest ekologicznie zrównoważona i etyczna, ponieważ nie ingeruje w delikatne naturalne ekosystemy. Połysk perły różni się w zależności od jej rodzaju, jedne odmiany jasno odbijają światło, inne się po prostu mienią.
Mitem jest uważanie, że wszystkie perły są białe, a także okrągłe. W zależności od mięczaka, który je stworzył i wody, w której żyło zwierzę, perły mogą przybrać różne barwy, np. różową, brązową bądź czarną. Okrągłe perły są bardzo rzadkie i dlatego najcenniejsze. Perły natomiast można znaleźć w różnych kształtach. W starożytnym Rzymie perły były symbolem bogactwa i wysokiego statusu. Właśnie dlatego władca Juliusz Cezar stworzył prawo, które zabraniało noszenia klejnotów morza każdemu, kto nie był klasą rządzącą.
Uważa się, że perły przyciągają bogactwo i szczęście, często kojarzone są z miłością. Perła symbolizuje również czystość, hojność, uczciwość i lojalność jej nosiciela. Są niezwykle wrażliwe na ciepło, wilgoć i chemikalia, dlatego należy obchodzić się z nimi, nosić i przechowywać je z wielką ostrożnością. Ich wartość i naturalne piękno sprawiają, że są popularnym wyborem biżuteryjnym.