Fakty i mity o biżuterii z pereł

Prawdziwe perły to jedne z najbardziej pożądanych, eleganckich klejnotów na całym świecie i ponadczasowych kamieni szlachetnych, pochodzących od żywej istoty. Perły są fascynującym kamieniem szlachetnym, ponieważ nie są wydobywane z Ziemi jak inne klejnoty, co czyni je znacznie rzadszymi. Często perła nazywana jest ,,Królową Klejnotów”. Perły są eleganckie, piękne, dostojne i bije od nich niesamowity blask. Niestety ponad 95% pereł jest hodowlanych, głównie dlatego, że prawie wszystkie naturalne perły zostały już zebrane, a ich hodowla odbywa się w kontrolowanych środowiskach, jednak nie wszystkie poddane obróbce mięczaki tworzą perłę, a jakość poszczególnej sztuki perły znacznie się różni, więc nie wszystkie perły są wystarczająco wysokiej jakości, aby trafiły na rynek.

https://www.ankabizuteria.pl/

Jak powstają perły?
Perły powstają, wówczas gdy obcy organizm lub pasożyt wnika do skorupy mięczaka i zakłóca jego naturalny stan, wtedy mięczak wydziela płyn, aby przeżyć. Kilka warstw płynu osadza się z czasem warstwowo, co tworzy lśniący klejnot zwany perłą, naturalnie perła może być tworzona nawet kilka lat. Najcenniejsze perły są idealnie symetryczne, stosunkowo duże i naturalnie produkowane, mają połyskującą opalizację, która nazywa się połyskiem orientu. W sztucznej hodowli do muszli mięczaków wprowadza się sztucznie substancje drażniące, by zwiększyć produkcje pereł, hodowla jest ekologicznie zrównoważona i etyczna, ponieważ nie ingeruje w delikatne naturalne ekosystemy. Połysk perły różni się w zależności od jej rodzaju, jedne odmiany jasno odbijają światło, inne się po prostu mienią.

Srebrne kolczyki z białą perłą

Mitem jest uważanie, że wszystkie perły są białe, a także okrągłe. W zależności od mięczaka, który je stworzył i wody, w której żyło zwierzę, perły mogą przybrać różne barwy, np. różową, brązową bądź czarną. Okrągłe perły są bardzo rzadkie i dlatego najcenniejsze. Perły natomiast można znaleźć w różnych kształtach. W starożytnym Rzymie perły były symbolem bogactwa i wysokiego statusu. Właśnie dlatego władca Juliusz Cezar stworzył prawo, które zabraniało noszenia klejnotów morza każdemu, kto nie był klasą rządzącą.

Kolczyki srebrne pozłacane z czarną perłą

Uważa się, że perły przyciągają bogactwo i szczęście, często kojarzone są z miłością. Perła symbolizuje również czystość, hojność, uczciwość i lojalność jej nosiciela. Są niezwykle wrażliwe na ciepło, wilgoć i chemikalia, dlatego należy obchodzić się z nimi, nosić i przechowywać je z wielką ostrożnością. Ich wartość i naturalne piękno sprawiają, że są popularnym wyborem biżuteryjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *