Próby srebra i jego charakterystyka

Srebro to plastyczny metal o charakterystycznym połysku, posiadający najwyższą przewodność elektryczną i cieplną wśród wszystkich metali. Czyste srebro jest stosunkowo miękkim metalem, dlatego zwykle miesza się je z innymi metalami. Srebro jest stopem składającym się z 92,5% srebra i 7,5% innego metalu, zwykle miedzi lub niklu, metale te nadają srebru siłę, trwałość i dodatkowy połysk, ta kompozycja zapewnia silniejszą odmianę srebra, które jest standardową jakością biżuterii.

https://www.ankabizuteria.pl/

Srebro próby 999

Czyste srebro jest oznaczone jako 999, co oznacza 99,9% czystości, pozostała część 0,1% składa się z pierwiastków śladowych o nieznacznej ilości. Czyste srebro ma bardziej szklisty połysk, wydaje się bardziej szare i nieco matowe. Ten rodzaj srebra jest dość miękki i dość łatwo się zarysowuje, wgniata i zmienia kształt, dlatego jest mniej powszechne w biżuterii, ponieważ przedmioty nie będą się dobrze nosić z upływem czasu, bo będą zmieniały swoją formę. Czyste srebro łatwo się formuje, topi się bez lutowania i jest bardzo odporne na matowienie.

Srebrny pierścionek z pozłoceniami i naturalnymi granatami – antystresowy

Srebro próby 925

Srebro jest odporne na tlen i wodę, w powietrzu atakowane przez związki zawierające siarkę, tworzą charakterystyczną czarną warstwę zwaną patyną. Srebro używane w biżuterii ma czystość 92,5 proc, tak więc biżuteria srebrna jest często stemplowana numerem 925. Charakterystyczny połysk, estetyka oraz kulturowe i religijne powiązanie z czystością i bogactwem sprawiły, że stało się poszukiwanym materiałem do wyrobu waluty, przedmiotów obrzędowych, a także biżuterii.

Co to jest cecha pobiernicza?

Cecha probiercza to znak urzędowy potwierdzający ilość metalu szlachetnego znajdującą się w danym produkcie. Zgodnie z polskim prawem na każdym wyrobie wykonanym z metalu szlachetnego musi zostać wybita próba, która potwierdzi ilość złota, srebra, platyny lub palladu zawartego w danej biżuterii.

Polskie znaki probiercze to:

Rycerz – oznaczenie dla wyrobów złotych (333, 375, 500, 585, 750, 960, 999),
Kobieta – oznaczenie dla wyrobów srebrnych (800, 830, 875, 925, 999),
Pies – oznaczenie dla wyrobów palladowych (500, 850, 999),
Koń – oznaczenie dla wyrobów platynowych (850, 950, 999).

Kilka ciekawostek związanych ze srebrem

-Próbą milimetryczną nazywany jest system oceny czystości srebra i jest wyrażony jako ułamek dziesiętny, a srebro szlachetne jest definiowane przez jego czystość.
-Srebro jest znacznie tańszym metalem niż jego odpowiedniki z metali szlachetnych, złota, palladu i platyny, ponieważ wydobywa się go więcej niż innych metali szlachetnych.
-Prawie całe srebro użyte do wyrobu biżuterii jest wykonane ze stopów srebra, które jest nazywane szterlingowym.
-W latach XX wieku używane do produkcji monet.

Rodzaje prób srebra

925 – 92,5%
875 – 87,5%
830 – 83,0%
800 – 80,0%

Srebro, obok złota, uważane jest za jeden z najszlachetniejszych metali na świecie, w AnKa Biżuteria jesteśmy dumni z naszych doskonałych wyrobów jubilerskich ze srebra próby 925. Dlatego każde nasze wyroby jubilerskie są oznaczone znakiem 925 jako dowód autentyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *