Po czym poznać, że Twoja biżuteria jest prawdziwa?

Jeśli nie macie do czynienia z kamieniami szlachetnymi na co dzień, z łatwością możecie pomylić prawdziwy diament z cyrkonią, dlatego najwyższy czas przyswoić podstawy sztuki rozróżniania prawdziwych kamieni od fałszywych w zaciszu własnego domu. Weźcie światełko ultrafioletowe i sprawdźcie, jak zareaguje wasz kamień. Większość diamentów mieni się na błękit, ale nie wszystkie, niektóre w ogóle nie połyskują w świetle ultrafioletowym. Nie wyrzucajcie jeszcze waszego diamentu, jeśli się nie świeci, są inne testy na sprawdzenie jego autentyczności. Chwyćcie diament, przybliżcie do ust i chuchnijcie w niego na powierzchni minerału, uformuje się delikatna mgiełka ze względu na ciepło i wilgoć oddechu, jeśli zniknie od razu macie do czynienia z autentykiem, jeśli natomiast utrzyma się na kamieniu przez kilka sekund niewykluczone, że trzymacie fałszywkę. Macie luźny fragment diamentu to wrzućcie go do szklanki z wodą, jeśli opadnie na dno to prawdziwy minerał w przeciwnym wypadku to podróbka. Autentyczny diament ma bardzo dużą gęstość, diamenty odznaczają się niesamowitą trwałością, mogą na nich wystąpić pewne uszkodzenia, ale jeśli zauważycie liczne zarysowania, to prawdopodobieństwo ich autentyczności znacząco spada. Nie bez przyczyny diamentowe wiertła są najbardziej wytrzymałe. Najlepszym sposobem na sprawdzenie autentyczności diamentu jest próba ognia, ale zachowajcie szczególną ostrożność. Weźcie minerał w szczypce i trzymajcie nad płomieniem zapalniczki przez około pół minuty, a następnie wrzućcie do zimnej wody, jeśli diament jest prawdziwy, zostanie nieuszkodzony, fałszywka z kolei od razu się rozleci. Autentyki powstały wiele miliardów lat temu pod gigantycznym ciśnieniem i w niebotycznej temperaturze, mały płomień nie zrobi na nim żadnego wrażenia.

https://www.ankabizuteria.pl/

Aby sprawdzić swoje złoto domowymi sposobami, nie musicie go przegryzać, jak robiono to za starych czasów. Złoto w przeciwieństwie do wielu metali nie jest magnetyczne. Będziecie jednak potrzebować się czegoś mocniejszego od magnesu na lodówkę, jeżeli znajdziecie odpowiednio silny, zbliżcie go to złota, zwróćcie uwagę, jak zareaguje, jeśli się poruszy, prawdopodobnie nie jest zrobione z czystego złota, może to być tańszy metal pokryty złotą warstwą lub substancją w tym kolorze. Równie dobrze możecie polać złoto kilkoma kroplami octu, jeśli je odbarwią, wasze złoto nie jest prawdziwe. Test ze szklanką wody również rozwieje wszelkie wątpliwości, złoto nie utrzymuje się na powierzchni wody, ani nie rdzewieje, jeśli zauważycie takie ślady na waszej biżuterii, oznacza to, że nie jest z czystego złota. Jeśli nadal macie wątpliwości, w takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wizyta u jubilera, przeprowadzi on odpowiednie testy, w których sprawdzi wagę oraz stopień czystości waszego złota.

https://www.ankabizuteria.pl/bizuteria-zlota

Kolczyki złote pr. 585 kółka i owale

 

Możecie łatwo sprawdzić, czy dana biżuteria jest wykonana z czystego srebra, najlepszym sposobem jest sprawdzenie grawera na jej powierzchni, powinny znajdować się na niej oznaczenia próby takich jak 925,900 lub 800, liczby te oznaczają zawartość czystego srebra. Jeśli uważacie, że macie do czynienia ze srebrem szterlingowym to powinno zawierać ono co najmniej 92,5% czystego srebra, podobne do złota jest ono niemagnetyczne. Weźcie magnes i sprawdźcie, jak zareaguje, jeśli przylegnie do niego, to znaczy, że jest wykonane z czegoś innego niż srebro, albo jest stopem. Możecie również powąchać biżuterię, jeśli poczujecie zapach siarki albo charakterystyczną metaliczną woń to na pewno nie srebro szterlingowe, jest ono bezwonne, wasz przedmiot może być jedynie pokryty srebrem, wszelki zapach wskazuje na inny metal.https://www.ankabizuteria.pl/bizuteria-damska

Pierścionek srebrny z owalnym kamieniem księżycowym

Syntetyczne opale są o wiele bardziej porowate, niż te naturalne, w porównaniu do kamieni mają mniejszą gęstość, dlatego są znacznie lżejsze, gdyby wziąć je pod lupę, zauważylibyście, że syntetyki mają regularne ubarwienie, podczas gdy w naturalnych kamieniach ono nie występuje. Mam nadzieję, że odłożyliście światełka ultrafioletowego, którym sprawdzaliście diamenty, możecie go również użyć na opalach, prawdziwy kamień będzie połyskiwał na zielono, niebiesko lub biało, jeśli nie świeci, oznacza to, że nie jest opalem, a czymś innym. Dublety i tryplety to opale, które zawierają dodatkowe sztuczne elementy, oznacza to, że są prawdziwe, ale nie czyste, przy okazji są znacznie tańsze. Dublety składają się z prawdziwego opalu oraz kilku innych materiałów dołączonych do jego spodniej części. Tryplety mają dodatkową warstwę wierzchnią, jeśli chcecie kupić czysty opal, musicie przygotować się na większy wydatek. Na bokach kamienie te powinny wyglądać na jednolite, a nie złożone z kilku warstw. Dublety mają ich tylko dwie prawdziwy opal oraz przylegająca do niego dodatkowa warstwa. Powinniście dostrzec cienką linię wzdłuż, której obie części są połączone. Gdy wierzch opalu wygląda na szklany albo przezroczysty to prawdopodobnie tryplet, takie sztuki są pokryte twardym bezbarwnym plastikiem, a wierzch trypletu będzie inaczej odbijał światło niż naturalny kamień. Jeśli jest przezroczysty, gdy patrzycie na niego z boku, prawdopodobnie macie do czynienia z trypletem.

Aby odróżnić prawdziwe perły od fałszywek, musicie wiedzieć, że całkowicie różnią się one od pozostałych kamieni, w końcu tworzą je żywe stworzenia. A większość dostępnych na rynku fałszywek powstaje w laboratoriach, najczęściej produkuje się je z plastiku oraz szkła. Fałszywki są lśniące i odbijają światło w tym samym stopniu, prawdziwe perły z kolei mają delikatne niedoskonałości i tworzą je mięczaki. Naszyjnik z fałszywkami będzie się składał z pereł tej samej wielkości, wszystkie będą idealnie okrągłe i pozbawione wszelkich skaz. Następna metoda nie wszystkim służy, więc zastanówcie się, czy chcecie z niej skorzystać, weźcie perłę i potrzyjcie nią delikatnie zęby, jeśli jest prawdziwa, poczujecie tarcie podobne do papieru ściernego, natomiast fałszywka będzie gładka jak plastik czy szkło.

https://www.ankabizuteria.pl/bransoletki

Piękna bransoletka z pereł w stylu lat 50. Coco Chanel

Jadeit jest jednym z najpopularniejszych pożądanych kamieni na świecie. Ze względu na niesamowity popyt natkniecie się na mnóstwo fałszywek, choć skazy na kamieniach szlachetnych uchodzą za niedoskonałości, nierzadko są szczęściem w nieszczęściu, dowodzą one autentyczność jadeitu, weźcie kamień pod światło i uważnie się jemu przyjrzyjcie, jeśli zobaczycie w nim pęcherzyki powietrza, to oznacza to, że trzymacie fałszywkę. Prawdziwy jadeit jest bardzo trwały i trudno go zarysować, jest nawet solidniejszy od wielu metali, dlatego wasz jadeit powinien być odporny na próby zarysowania, nawet stal nie zostawi na nim żadnego śladu. Aby przeprowadzić taką próbę, weźcie metalowy przedmiot, taki jak nóż czy nożyczki i potrzyjcie nim powierzchnie jadeitu, jeśli zobaczycie ślady zarysowania, prawdopodobnie jest podróbką. Jadeit jest chłodny w dotyku, jeśli chwycicie prawdziwy kamień, zauważycie, że nie zmieni temperatury, dopiero po dłuższym czasie, a później niemal błyskawicznie się schłodzi, możecie to sami sprawdzić, biorąc kamień w dłoń, poczekajcie, aż się nagrzeje, a potem odłóżcie na bok, na kilka sekund, następnie weźcie kamień ponownie do ręki, jeśli jadeit jest prawdziwy, powinien wciąż być chłodny. Autentyczne kryształy powstają w ciemności, głęboko pod ziemią, a czasem pod wodą. Proces ten trwa od tysięcy do nawet milionów lat, syntetyki mają ten sam skład chemiczny co ich prawdziwe odpowiedniki, ale powstają w laboratoriach i to błyskawicznie szybko. Co do ich bliźniaczo podobnych podróbek, są one rezultatem wprawnego procesu, wykonuje się je z plastiku albo mniej wartościowych kamieni, potem są reklamowane i farbowane, żeby wyglądały na autentyczne. Prawdziwe kryształy wymagają czasu na wydobycie, obróbkę i wysyłkę na cały świat. Skutkuje to znacznie wyższymi cenami niż ten, za który sprzedaje się fałszywki, tanie kryształy, które znajdziecie w internecie, mogą być łudząco podobne do autentycznych, sprzedawcy celowo zaniżają ich cenę, żeby kupiło ich jak najwięcej klientów, jednak niemal w każdym przypadku oznacza to, że nabędziecie podróbkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *