DIAMENTY – FAKTY NIE MITY

Kraje gdzie występują złoża diamentów to Indie, Australia, Rosja, RPA, Demokratyczna Republika Konga, Brazylia, Namibia, Senegal, Kanada, Stany Zjednoczone, Angola, Kongo, Lesotho, Tanzania, Kana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Gwinea, Liberia. Tworzenie jednego, jednokaratowego diamentu wymaga wydobycia jakieś 250 ton ziemi. Za biały diament o masie 1 karata, trzeba zapłacić, ponad 10000 dolarów. Czarny diament 1 karat to koszt około 1500 dolarów. Starożytni Rzymianie i Grecy wierzyli, że diamenty to łzy bogów, lub odłamki spadających gwiazd, a Rzymianie wierzyli, że strzały kupidyna zostały zakończone diamentami. Starożytni uważali, że dają siłę i odwagę podczas bitew. W języku łacińskim ,,diamentum” oznacza ,,Niezniszczalny” czy ,,niepokonany”. W średniowieczu uważano, że pomagają na zmęczenie i choroby psychiczne. Kiedyś we Francji prawo mówiło, że jedynie król mógł chodzić przyodziany w diamenty. Dzisiaj diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety.

https://www.ankabizuteria.pl/

Diamenty tworzyły się jakieś 150 km pod ziemią i zostały przeniesione na powierzchnię naszej planety przez głębokie erupcje wulkaniczne. Mając na względzie, że ziemia ma jakieś 4,5 miliarda lat, to najstarsze diamenty skrystalizowały się jakieś 3 miliardy 300 milionów lat temu. Przywykliśmy, że diamenty są bezbarwne, ale są też czerwone, błękitne, różowe, żółte, brązowe, pomarańczowe, zielone, a nawet czarne. Strukturalnie diamenty to czterościanowe atomy węgla. 80% wydobytych diamentów, a są głównie wydobywane w Afryce, ma zastosowanie przemysłowe. Diamenty laboratoryjne, niczym nie różnią się od tych cywilnych, naukowcy pochwalili się odkryciem białych gwiazd karłowatych, a są przekonani, że ich rdzenie, to jeden gigantyczny, żeby nie powiedzieć astronomicznych rozmiarów diament. Inni naukowcy z kolei odkryli planetę, która ich zdaniem składa się głównie z węgla, w 30% z diamentów. Odkryta w 2004 roku planeta, krąży gdzieś w Drodze Mlecznej, a jeszcze inni naukowcy odkryli natomiast gwiazdę, która jest zasadniczo diamentem składającym się z 10 miliardów karatów, nazwali ją ,,Lucy”.

Największy Diament, jaki kiedykolwiek odkryto, nazywał się diament Cullinan i miał 3106 karatów, odkryto go w 1905 r. w RPA. Właściciel kopalni nie miał wyjścia jak tylko przekazać diament królowi Edwardowi. Cullinan został ostatecznie pocięty na 9 dużych diamentów i 100 mniejszych, a trzy największe z nich, są teraz na wystawie w Tower of London, jako części klejnotów koronnych. Diament Cullinan jest najdroższym diamentem na świecie, jego wartość szacuje się na ponad półtora miliarda złotych. Wszystkich właścicieli diamentów zasmucić może fakt, że diamenty w naszym klimacie są termodynamiczne, niestabilne, oznacza to po prostu, że powoli wasze diamenty zamieniają się w grafit, ale spokojnie jest to tak powolny proces, że jeszcze tego długo nie zauważymy. W czasie polerowania i cięcia, diament traci połowę wagi. Diament jest najtwardszą materią na ziemi, jedynie inny diament może go porysować. Naukowcy nawet wyliczyli, że diament jest niemal 60 razy twardszy od wszystkiego innego w przyrodzie. W ciągu roku wydobywanych jest wydobywanych 26 ton diamentów, część to niestety krwiste diamenty, czyli te wydobywane i sprzedawane do celu finansowania wojny. Film pod tytułem Blood Diamond z Leonardo Di Caprio z 2006 poruszał te kwestie. Jeśli ktoś zastanawiał się nad tym, w co zainwestować pieniądze, to podobno diamenty to bardzo dobra inwestycja, bo ich cena z roku na rok idzie w górę. W ciągu ostatnich 55 lat ceny brylantów wzrosły ponad dziesięciokrotnie, a średnia roczna stopa wzrostu to około 15%. Jeszcze w latach 60 XX wieku hurtowe ceny brylantów przezroczyste, idealnie czyste, szlif okrągły, kształtowały się na poziomie 2700 dolarów za karat. Od lat warte są przynajmniej dziesięciokrotnie więcej.

Często ludzie mylą, co to jest brylant, a co to jest diament.

-Diamenty się wydobywa, a dopiero kiedy są w formie okrągłej, po pełnym szlifie brylantowym, wówczas stają się brylantami.

-Diament w stanie surowym nie świeci, jest matowy.

-Karat z kolei, to nic innego jak jednostka wagi. Jeden karat równa się 0,2 grama.

-Aby spalić diament potrzeba temperatury, ok. 350 stopni, diament jest odporny na działanie kwasów i zasad.

-Łącznie jak dotąd na świecie wydobyto jakieś 400 ton diamentów. Sztuczne diamenty pojawiły się na rynku w 1953. W moskiewskim Kremlu przechowywany jest jeden z największych i najpiękniejszych diamentów na świecie. Orłow waży 189 i 0,062 karata.

-w Polsce najcenniejsze są dwa diamenty: wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława, znajdujący się w skarbcu katedry na Wawelu i bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza ze skarbca Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

A na koniec o niezwykłej kopalni diamentów. Kopalnia Diavik Diamond Mine jest wyjątkową kopalnią na świecie, ze względu na swoje niezwykłe położenie. Otwarta na początku 21 wieku kopalnia diamentów znajduje się na mierzącej zaledwie 20 km kwadratowych wyspie, na jeziorze 220 km na południe od koła polarnego. Infrastruktura kopalni zajmuje praktycznie połowę powierzchni wyspy. W ciągu roku pozyskuje się jakieś 8000000 karatów. Od 2012 roku diamenty wydobywa się już podziemiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *