Kamea: historia powraca w modzie

Autentyczne wisiorki z kameą są nadal bardzo cenione i gromadzone do dziś, ustępując falom unikalnych interpretacji tego podstawowego elementu biżuterii vintage. Ostatnio współcześni projektanci mody i biżuterii tchnęli życie w nową, nowoczesną reprezentację biżuterii kameowej, którą można zobaczyć w kolekcjach cenionych projektantów, takich jak Dolce & Gabbana oraz w broszkach, bransoletkach i innych formach artystycznych. Kolekcjonerzy mają dziś dostęp do szerokiej gamy kamei dostępnych na rynku, z których każda ma własną, szczegółową grafikę i bogatą historię.

https://www.ankabizuteria.pl/

Co to jest kamea?

Kamea jest formą glyptografii lub płaskorzeźby, która historycznie przedstawia pejzaże, portrety i postaci mitologiczne wycięte z różnych materiałów, ale najczęściej w szkło, twarde kamienie i muszle. Dzieła Cameo zostały stworzone, aby utworzyć dwie warstwy na jednym kawałku materiału, którego górna część wystawała z tła, tworząc wielowymiarową grafikę. Te szczegółowe płaskorzeźby były często używane do ozdabiania biżuterii, takiej jak broszki, naszyjniki, bransoletki i pierścionki. Najwcześniejsze kamee czerpały inspirację z prehistorycznych petroglifów, które dokumentowały ważną religijną i symboliczną ikonografię na skalnych ścianach.

Broszko – wisior srebrny z bursztynem KAMEA z wiśniowym bursztynem

Historia kamei

Kamee były używane do różnych celów na przestrzeni dziejów. Pierwsza iteracja kamei sięga 15 000 lat p.n.e., kiedy to starożytne cywilizacje w Egipcie wyrzeźbiły figury w skałach, aby zarejestrować ważne wydarzenia. Od tego czasu zostały ozdobione szeroką gamą rzeźb, reprezentujących wszystko, od istot mitologicznych i biblijnych po status i prestiż. Autentyczne wisiorki z kameą są nadal wysoko cenione i gromadzone, co prowadzi do fal unikalnych interpretacji tego podstawowego elementu biżuterii vintage. W XX wieku, kiedy biżuteria kostiumowa stała się głównym nurtem, pojawiły się niedrogie repliki antycznej biżuterii z kameą wykonane z muszli i plastiku. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama typów kamei, a współcześni projektanci czerpią z antycznych wzorów.

Co sprawia, że ​​kamea jest wartościowa?

Podobnie jak w przypadku wielu przedmiotów kolekcjonerskich w stylu vintage lub antyków, to rzadkość kamei, a nie wiek, decyduje przede wszystkim o jej wartości. Na przykład, chociaż Imperium Rzymskie poprzedza renesans, renesansowe kamee są uważane za bardziej wartościowe, ponieważ w tym czasie wyprodukowano znacznie mniej. Ponadto kamee wyrzeźbione w kolorowych kamieniach, takich jak opal, lapis i szmaragd, są rzadkie i wysoko cenione. Prostym sposobem przetestowania materiału kamei jest przyłożenie gorącej igły do ​​elementu. Jeśli zaczyna się topić, jest zrobiony z plastiku. Jeśli nie, prawdopodobnie jest autentyczny.

Kamea dawniej i dziś.

Biżuteria kamea to kwintesencja biżuterii vintage istnieje od wieków i, jak w przypadku każdego klasycznego trendu w biżuterii, pojawia się i wychodzi z mody. W tej chwili biżuteria z kameami powróciła do łask! Każda kamea to miniaturowe dzieło sztuki. Niezależnie od tego, czy są wyrzeźbione w muszli karneolu, czy rzadkiej muszli sardonyks, macicy perłowej lub agatu, kamee mają wyjątkowe klasyczne piękno, które przykuwa uwagę pokoleń. W starożytnych czasach rzymskich kamee były rzeźbione z kamieni szlachetnych, a później popularne stało się użycie onyksu i sardonyksu. Te kamee są rzadkie i bardzo cenne oraz są marzeniem kolekcjonera antyków. Od XIX wieku muszla stała się popularnym materiałem do rzeźbienia kamei, ponieważ była bardziej miękka i łatwiejsza w obróbce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *