Wszystko na temat egzorcyzmów

Obrzęd egzorcyzmów jest sakramentem Kościoła katolickiego, zgodnie z którym „Kościół prosi publicznie i autorytatywnie w imię Jezusa Chrystusa, aby osoba lub przedmiot były chronione przed mocą Złego i odsunięte od jego panowania” (Katechizm Katolicki). W 1999 r. Kościół katolicki przeprowadził pierwszą poważną aktualizację zasad otaczających egzorcyzmy od 1614 r. i dokonał rozróżnienia między opętaniem przez demony a chorobą fizyczną lub psychiczną. Kościół nie tylko naucza, że szatan istnieje, ale wierzymy w opętanie przez demony. W rzeczywistości Kościół katolicki jest jedynym wyznaniem chrześcijańskim, które ma modlitwy lub rytuały związane z wypędzaniem demonów.

https://www.ankabizuteria.pl/dewocjonalia

Co to jest egzorcyzm?

Egzorcyzm oznacza uwolnienie miejsca, osoby, a nawet obiektu od jakiejś formy negatywnego wpływu duchowego. Wierzenia i rytuały, które można by właściwie nazwać egzorcyzmami, można znaleźć w prawie wszystkich kulturach i tradycjach religijnych, ale na Zachodzie najczęściej spotyka się je w środowisku chrześcijańskim lub islamskim. Ponieważ egzorcyzmy to wyjątkowa praktyka, w której uczestniczą osoby, które zawsze będą kruche i często mogą być chore. Podczas obrzędu składać się będą modlitwy ustne, czytanie z pism świętych, a czasem delikatne nałożenie rąk. Upoważniony egzorcyzm nigdy nie obejmuje żadnego brutalnego kontaktu, dotykania miejsc intymnych ani interakcji, które można by interpretować jako mające skojarzenia seksualne. Termin „służba uwolnienia” jest preferowany nad „egzorcyzmem” i jest postrzegany jako część szerszej służby uzdrawiania Kościoła.

https://www.ankabizuteria.pl/archaniol-michal-65-cm11-cm-srebrny-obrazek

Potężny egzorcyzm do św. Michała Archanioła

Boże w Trójcy Świętej Jedyny,
błagam Cię i proszę za wstawiennictwem Bogurodzicy Dziewicy Maryi,
Świętego Michała Archanioła, wszystkich Aniołów i Świętych o tę wielką łaskę pokonania sił ciemności na polskiej ziemi i całym świecie.
Odwołujemy się do zasług Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Jego Przenajdroższej Krwi przelanej za nas i Jego Świętych Ran,
Agonii na Krzyżu i wszystkich cierpień poniesionych podczas Męki i przez całe Życie Pana Naszego i Zbawcy.
Prosimy Cię Jezu Chryste, wyślij Swoich Aniołów,
aby strąciły złe moce do czeluści piekielnych,
aby na polskiej ziemi i na całym świecie nastało Boże Królestwo.
Aby łaska Boża mogła się rozlać na każde ludzkie serce,
aby nasz Naród i wszystkie narody całego świata mogły doświadczyć Bożego pokoju.
Nasza Pani i Królowo, błagamy Cię, gorąco poślij swoich Aniołów,
aby strąciły do czeluści piekielnych,
wszystkie te złe duchy, które mają być strącone.
A Ty Wodzu Niebieskich Zastępów dokonaj tego dzieła,
aby łaska Boża mogła nam nieustannie towarzyszyć.
Poprowadź wszystkie Zastępy Niebieskie,
aby złe moce zostały strącone do czeluści piekielnych.
Użyj całej Swej mocy,
aby pokonać lucyfera i jego aniołów,
którzy się sprzeciwili Woli Bożej i teraz chcą niszczyć dusze ludzkie.
Pokonaj ich,
albowiem masz taką władzę,
a nam wyproś łaskę pokoju i Bożej Miłości,

abyśmy podążali za Chrystusem do Królestwa Niebieskiego.
Amen.

Co się dzieje podczas egzorcyzmów?

Ksiądz musi nosić rodzaj haftowanej białej tuniki zwanej komżą obok fioletowej stuły. Osoba opętana może być związana i należy użyć wody święconej. Kapłan kilka razy w ciągu całego dnia uczyni znak krzyża na osobie. Kapłan wzywa świętych, modli się i czyta fragmenty Biblii, w której Jezus wypędza demony z ludzi. W imieniu Jezusa prosi opętanego demona, aby „poddał się Bogu” i „odszedł” tyle razy, ile to konieczne. Kiedy ksiądz jest przekonany, że egzorcyzm zadziałał, modli się do Boga, aby powstrzymał złego ducha przed dalszym niepokojeniem cierpiącej osoby i aby „dobroć i pokój naszego Pana Jezusa Chrystusa” zawładnęły tą osobą.

Czy istnieją różne rodzaje egzorcyzmów?

Istnieją dwa rodzaje egzorcyzmów: mniejsze i większe. Forma mniejsza jest wykonywana rutynowo podczas chrztów; forma wyższa pociąga za sobą wypędzenie demonów i powinna być wykonywana tylko przez biskupa lub kapłana, który ma zezwolenie biskupa.

Prosty (lub pomniejszy) egzorcyzm, w którym prosi się Boga o ochronę osoby lub rzeczy przed złymi mocami, jest częścią sakramentu chrztu. Modlitwa do św. Michała Archanioła i Ojcze nasz („wybaw nas od zła”) zawierają również proste egzorcyzmy.

Wielki egzorcyzm lub formalne wydalenie demona („rozkazuję ci”) z opętanej osoby jest dziś rzadkością, ponieważ wiele pozornych przypadków opętania okazuje się mieć psychologiczne wytłumaczenie.

Jezus egzorcysta: relacje biblijne

Podobnie jak inne praktyki w katolicyzmie, rytuał egzorcyzmów (od łacińskiego wyrażenia „ Exorcizo te, co oznacza ,,Rozkazuję Ci” , które rozpoczyna jedną z modlitw używanych w głównym rycie) ma swoje korzenie w biblijnym przykładzie Jezusa Chrystusa, który wykonywał egzorcyzmy w ramach swojej służby cudownego uzdrowienia. Wszystkie trzy ewangelie synoptyczne (Mateusza, Marka, Łukasza) stwierdzają, że Jezus wypędził wiele demonów i że nie pozwolił demonom mówić, ponieważ zamierzały ujawnić jego tożsamość jako „syna Bożego”. We wszystkich trzech Ewangeliach Jezus udziela również swoim uczniom upoważnienia do wyrzucania duchów nieczystych lub demonów.

Kilka ważnych informacji na temat egzorcyzmów

– Osoba powinna być skierowana do egzorcysty dopiero po przejściu dokładnego badania obejmującego badania lekarskie, psychologiczne i psychiatryczne.
– W pewnych okolicznościach jest dozwolone, aby ksiądz katolicki odprawiał egzorcyzmy na chrześcijaninie, który nie jest katolikiem.
– W przypadkach demonicznego opętania jednostki, tożsamość egzorcysty powinna być utrzymywana w tajemnicy lub co najwyżej znana tylko innym kapłanom diecezji, aby nie przytłaczać egzorcysty przypadkowymi wezwaniami i zapytaniami.
– Kiedy osoba poddawana egzorcyzmowi jest kobietą, powinna być obecna przynajmniej jeszcze jedna kobieta „ze względu na przyzwoitość i dyskrecję”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *