Sztuczna biżuteria

* Która próba jest najlepsza?
Im większa próba tym więcej czystego kruszcu, a więc i większa cena. Większa próba to też więcej cech czystego złota, takich jak kruchość. Kruchy materiał jest bardziej podatny na zadrapania i ma płytszy połysk. Im niższa próba tym mniej czystego złota a więc i cena mniejsza. Produkty stają się twardsze, bardziej odporne na uszkodzenia i daje się lepiej wypolerować. Z drugiej jednak strony, całość coraz mniej przypomina złoto. Im niższa próba tym mniej widoczny charakterystyczny złoty kolor.

* Próba kruszcu.
Kupując biżuterię, świadomość tego jaką ma próbę to bezwzględne minimum jakie powinniśmy wiedzieć. Można powiedzieć że próba prezentuje jakiej jakości jest wyrób. A dokładniej, jakiej wartości jest materiał z którego jest zrobiony. Bez względu na to czy jest to biżuteria złota, srebrna czy z platyny, każdy z tych surowców ma jakąś próbę. Wszystkie wyroby jubilerskie zrobione z metali szlachetnych (złota, srebra, platyny), wykonane są z ich stopów z innymi metalami. To ile w tej mieszance jest czystego złota (srebra) mówi nam próba. Próba jest wartością wyrażoną w promilach. Jeden promil to jedna tysięczna pewnej wartości. Na przykład jeśli w produkcie byłoby 50% czystego złota miałby on próbę 500. Sprawa się nieco komplikuje bo próby złota podawane są czasem w karatach. Choć w Polsce sporadycznie się to stosuje, warto wiedzieć że jeden karat to 1/24 czystego złota.

* Prawdziwości próby kruszcu.
Prawdziwości i czystości próby pilnuje Urząd Probierczy. Specjalny organ administracji państwowej sprawdzający czy biżuteria odpowiada kanonom czystości. Urząd probierczy przeprowadza badanie czystości kruszcu i na jego podstawie wybija na wyrobie tzw. cechę probierczą. czyli znaczek autentyczności. Wzory urzędowych cech probierczych są jednakowe i mogą być nanoszone na biżuterię tylko przez uprawnione do tego urzędy. Chociaż według przepisów nie wszystkie wyroby hand-made z metali szlachetnych muszą być cechowane. Nie ma obowiązku cechowania biżuterii złotej do 1g i biżuterii srebrnej do 5g. Warto jednak wiedzieć, że każdy, nie tylko złotnik może oddać biżuterię do Urzędu Probierczego, aby sprawdzić czystość próby.

* Którą próbę wybrać?
Najczęściej stosowaną i najbardziej powszechną próbą złota jest próba 585. Te proporcje dają jej bardzo dobre cechy użytkowe, śliczny połysk oraz wysoką wartość materialną. To odpowiedni wybór dla wszystkich którzy lubią po prostu nosić biżuterię.

* Pewność i gwarancja.
Firmy zajmujące się wytwarzaniem i sprzedażą biżuterii, są zapisane w ewidencji tzw. Znaku imiennego. Co to oznacza? Znak imienny to znak umieszczany na biżuterii przez jej twórcę. Znak imienny jest unikatowy, niezmienny i przypisany do konkretnej firmy. Jest jak podpis twórcy. Znak imienny zatwierdzany jest przez Główny Urząd Miar dzięki czemu wiadomo że jest jedyny w swoim rodzaju. W razie jakichkolwiek wątpliwości łatwo sprawdzić kto jest wytwórcą.

* Dlaczego stosuje się stopy złota. Czy nie prościej było by zrobić biżuterię z czystego złota?
Decydujące są dwie sprawy. Pierwsza z nich to cena. Czyste złoto jest wartościowym kruszcem. Nie występuje często więc nie ma go zbyt wiele. Trzeba wiele pracy by je znaleźć, wydobyć i przetworzyć tak by można je było wykorzystać. Druga sprawa to delikatność. Czyste złoto (czyli próby 999,9) jest bardzo miękkim metalem. Tak kruchym że gnie się w palcach a zarysować można je nawet paznokciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *