Cięcia, kształty i cięcie kamieni szlachetnych

Cięcie kamieni szlachetnych to proces przekształcania surowych, nieoszlifowanych kamieni w kamienie szlachetne, jakie znamy, dzięki czemu można je wykorzystać w biżuterii. Cięcie nadaje kamieniom określony kształt i umożliwia ukazanie prawdziwego koloru i blasku klejnotu. Cięcie kamieni szlachetnych to proces, w którym szorstki kryształ zamienia się w wypolerowane, przezroczyste i błyszczące kamienie szlachetne, jakie powszechnie znamy. Proces ten wyznacza również określony kształt kamienia. Oba te atrybuty – krój i kształt – współpracują ze sobą, aby doskonale uwydatnić kolor, przejrzystość i połysk klejnotu. Szlifierki do kamieni szlachetnych, zwane profesjonalnym terminem lapidarium, rozważają wszystkie aspekty każdego unikalnego kamienia szlachetnego, aby wybrać najkorzystniejszy szlif i kształt. Lapidarium najczęściej stara się uwydatnić najlepsze cechy i zmniejszyć wszelkie dostrzegane niedoskonałości.

W przeciwieństwie do diamentu, w którym kolor jest równomiernie rozłożony w całym krysztale, szafirowy surowiec stanowi wielkie intelektualne wyzwanie dla szlifierza. Kolor często pojawia się w większej koncentracji w jednej części kryształu niż w innych częściach ”. Frez musi tak ustawić kamień, aby najbardziej pożądany kolor odbijał się przez stół kamienia.

W przypadku każdego kamienia lapidarium poszukuje najlepszego kompromisu między pięknym wyglądem a zachowaniem rozmiaru. Łatwym sposobem rozróżnienia cięć i kształtów oraz zależności między nimi jest to, że kawałki kamieni szlachetnych różnią się rozmiarem i ilością fasetek wyrzeźbionych na powierzchni klejnotu w każdej kategorii kształtów.

Na przykład kamień szlachetny może mieć kwadratowy kształt, ale szlif niekoniecznie musi być szlifem księżniczki. Lapidarium może stwierdzić, że cechy kamienia sprawiają, że lepiej nadaje się on do cięcia promienistego, cięcia metodą Asschera, a może cięcia poduszkowego.

Chociaż krój i kształt mogą być dokładnie takie same (kamień w kształcie gruszki będzie miał również szlif gruszki), inne mają większą elastyczność. Wszystkie standardowe kształty są reprezentowane w kamieniach szlachetnych – okrągłe, kwadratowe, prostokątne, owalne itp. – i to, jak mocno pozostaną przymocowane do tych kształtów, będzie się różnić w miarę ich cięcia.

Podobnie jak w przypadku wszystkich elementów kamienia szlachetnego, rozważając cięcie, istnieje wiele opcji, a tutaj przedstawiamy najpopularniejsze z nich, aby uzyskać łatwy przewodnik.

Asscher Cut – hybryda szlifu księżniczki i szmaragdu, szlif Asscher charakteryzuje się wyraźnym X na stole z kamieniami szlachetnymi, przyciętymi rogami i cięciami schodkowymi, aby zmaksymalizować przejrzystość klejnotu. Nazwa tego fasonu jest pisana wielką literą, ponieważ jest to nazwa własna pochodząca od braci Asscher, którzy opracowali fason w 1902 roku.
Krój bagietki – długi i prostokątny kształt, krój bagietki jest popularny w przypadku kamieni akcentujących. Ten krój maksymalizuje wyrazistość dzięki długim stopniowym cięciom, aby stworzyć nowoczesny, geometryczny wygląd.
Cushion Cut – nazywany również krojem poduszkowym ze względu na miękkość, którą wywołuje cięcie, krój poduszkowy ma delikatnie zaokrąglone rogi i maksymalizuje surowy klejnot, jednocześnie zapewniając połysk i blask.
Szmaragdowy krój – pierwotnie zaprojektowany do cięcia szmaragdów, efekt uzyskany dzięki temu krojowi polega na podkreśleniu cięcia i koloru, ponieważ kolor ma tendencję do intensywnego pokazywania się w tym kroju. W tym przypadku kształt przypomina prostokąt od góry z przyciętymi rogami i lekkimi odbiciami jasno między krokami.
Marquise Cut – znany również jako cięcie navette, markiza jest cięta tak, aby odbijała jak najwięcej światła i zapewniała maksymalny blask i głębię koloru. Idealna symetria dla dwóch punktów końcowych jest niezbędna, aby zapewnić prawidłowe osadzenie kamienia w ustawieniu i zminimalizować odpryskiwanie lub pękanie.
Owalny szlif – stworzony w późnych latach pięćdziesiątych, owalny szlif zapewnia blask i ogień okrągłych szlifowanych kamieni szlachetnych, ale w bardziej unikalnym kształcie. Wydłużona sylwetka pomaga również stworzyć iluzję większego kamienia.
Pear Cut – przypominający łezkę krój gruszki pięknie odbija światło i pozwala na dramatyczne wyeksponowanie koloru. Podobnie jak w przypadku cięcia markizami, symetria jest niezwykle ważna dla integralności kamienia i wymagają ustawienia 6-bolcowego, aby zapewnić prawidłowe wsparcie.
Princess Cut – to drugi najpopularniejszy fason za okrągłym brylantem. Szereg faset jest akceptowalny w tym kroju, ale bez względu na to, ile jest, tworzy doskonały blask. Kwadratowe cechy kroju księżniczki oznaczają również, że klejnot zachowuje większą szorstkość w procesie cięcia.
Okrągły szlif – znany również jako okrągły brylantowy szlif, jest to najpopularniejszy szlif panujący. Fasety są szlifowane w taki sposób, aby zoptymalizować rozpraszanie światła w kamieniu, ten szlif był kiedyś przeznaczony wyłącznie dla diamentów.
Trillion Cut – trójkątny kształt, ten krój maksymalizuje blask i kolor kamieni szlachetnych. Symetria, kąty i proporcje są kluczowe dla rozpraszania światła w tym wyjątkowym kształcie. Ponieważ są płytko cięte, wydają się również większe, niż sugeruje ich waga.

Proces, w którym lapidarium tnie i poleruje kawałek kryształu jest skomplikowany i bardzo skupiony. Proces cięcia rozpoczyna się od wyboru i sortowania różnych kolorów i jakości szorstkiego materiału. Duże wtrącenia są wycinane z surowego szafiru dla lepszej kontroli i analizy.

Wstępnie formujemy nasz szafirowy szorstki do pożądanego kształtu, zanim zaczniemy szlifować kamień. Po nadaniu szafirowi szorstkiego kształtu, mocujemy go do szpilki ze specjalnym woskiem do szlifowania. Stawianie czoła szafirowi wymaga wielkiego talentu i troski. Opanowanie tej rzadkiej umiejętności i wykonanie pięknego cięcia, które przekształca szorstki kryształ w niezwykle cienki kamień, zajmuje dziesiątki lat. Podstawą całego procesu jest światło i kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *