Wszystko o perłach

Perły – wdzięczne mieniące się skarby oceanów zawsze fascynowały ludzi swoim cudownym blaskiem. Wokół ich pochodzenia narosły mity i legendy. Czy wiesz, że cenne naturalne klejnoty nazywane są również „łzami morza”? Według legendy krople wody, które wpadły do ​​morza z ręki Afrodyty zamieniły się w perły.
Wszyscy wiemy jak powstają perły: Powstają najczęściej w wyniki reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli.
Kiedy myślimy o perłach, zwykle mamy na myśli klasyczne okrągłe, białe perły. Ale czy wiesz już, jak wszechstronne są naprawdę perły? Od pereł w kolorze antracytu po perły o nieregularnych kształtach, które z pewnością siebie pokazują swoje charakterystyczne „niedoskonałości”: biżuteria z pereł jest nie tylko ponadczasowa, ale także niezwykle różnorodna.

https://www.ankabizuteria.pl/

Bogaty naszyjnik i bransoletka z pereł Swarovski – biżuteria ręcznie robiona

Jakie są rodzaje pereł?

Podstawowe rozróżnienie to perły naturalne i hodowlane. Oba typy mogą pojawić się zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Naturalne perły rosną w dzikich wodach bez interwencji człowieka. To sprawia, że są odpowiednio droższe. Obecnie można je znaleźć bardzo rzadko. W przypadku pereł hodowlanych proces wzrostu pereł jest stymulowany przez człowieka. Mięczaki żyjące w muszli mają solidny rdzeń, np. używane z masy perłowej. Następnie pozostawia się je w małżach na okres od kilku miesięcy do 3 lat. Pod koniec okresu wzrostu omułek jest ostatecznie otwierana i usuwana perła. Proces tworzenia sztucznie wyhodowanej perły przez wstawienie jądra był pierwszym, który zakończył się sukcesem w 1921 roku przez Japończyka Mikimoto. Użył słodkowodnego ślimaka (ślimaka Mississippi) i zaprezentował swoją okrągłą perłę na międzynarodowych targach jubilerskich w Paryżu. Prawie wszystkie perły używane obecnie w produkcji biżuterii to perły hodowlane. Japońscy hodowcy pereł stworzyli również perłę znaną w handlu jako „perła hodowlana Akoya” (nazwa pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego perłę morską „akoya-gai”), perłę hodowlaną o szczególnie pięknym połysku.
Perły hodowlane z Tahiti i Morza Południowego są również uprawiane w wodzie morskiej, które charakteryzują się szczególnie grubą warstwą masy perłowej, niezwykłą wielkością (od 8 do 30 mm) i bardzo pięknym połyskiem. Perły hodowlane z Morza Południowego są raczej lekkie (białe, kremowe, jasnoszare, złote) i rosną w ciepłych wodach wokół Australii, Indonezji i Filipin. Perły hodowlane z Tahiti, uprawiane w wodach wokół Polinezji Francuskiej, są zwykle ciemne (czarne, szare, zielone, bakłażan i „pawie” lub „pawie pióro”) – ten ostatni jest najdroższym kolorem.

Piękny komplet biżuterii srebrnej z naturalną białą perłą

Jakie czynniki wpływają na jakość perły?

Na jakość pereł składa się sześć czynników: kolor, rozmiar, powierzchnia, połysk, kształt oraz, w przypadku pereł hodowlanych, grubość warstwy. Perły występują w wielu kolorach i kształtach. Paleta kolorów waha się od białego, kremowego, różowego, łososiowego, srebrnoszarego, złotego, zielonego, niebieskiego, ciemnoszarego do czarnego. Całkowicie okrągłe perły są bardzo rzadkie; przeważnie są owalne lub gruszkowate, nieregularne (barokowe), ryżowe lub soczewkowate. Zależy to od rodzaju małży i warunków środowiskowych. Perfekcyjnie okrągłe perły mają najwyższą cenę. Kolejną cechą jakościową jest „połysk” lub „orient”, który faktycznie należy utożsamiać z połyskiem lub blaskiem. Im piękniejszy i żywszy połysk, tym więcej światła odbija się i tym cenniejsza perła. Perły występują w rozmiarach od 1 mm do 25 mm. Im większa perła, tym jest droższa. Ważna jest również tekstura powierzchni. To samo dotyczy tutaj: im bardziej równomierne i jednolite, tym cenniejsze. W przypadku pereł hodowlanych ocenia się również grubość warstwy masy perłowej, ponieważ im dłużej perła dojrzewa, tym grubsza jest cenna warstwa i ostatecznie perła jest trwalsza.

Catherine -kolczyki srebrne oksydowane z perłą

Jak właściwie dbać o swoje perły

Unikaj kontaktu pereł z substancjami chemicznymi, kosmetykami, perfumami, alkoholem, chlorowaną wodą, detergentami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Biżuteria perłowa powinna być zawsze przechowywana oddzielnie od innych biżuterii, w przeciwnym razie można ją łatwo zarysować. Przetrzyj perły lekko zwilżoną szmatką, dzięki czemu będą długo błyszczące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *