Perły należą do grona najcenniejszych kamieni szlachetnych i powstają dzięki żyjącym w ciepłych morzach małżom. Do wnętrza perłopławu dostaje się obcy element, który z biegiem lat zostaje otoczony masą perłową.
W hodowlanych warunkach, ziarenko piasku zastępuje specjalny implant umieszczany w środku perłopławu. Mięczak zachowuje się wówczas identycznie, jak w swoim naturalnym środowisku i otacza ciało obce masą perłową.
W ostatnich latach, W Chinach udało się stworzyć metodę wydobywania pereł bez konieczności zabijania małży, co sprawia, że możliwe jest obracanie zalążka w celu uzyskania bardziej zaokrąglonych kształtów.
Cechy pereł
- Połysk – uzależniony jest on od jakości masy perłowej i gładkości jej powierzchni. Wysokiej jakości perła powinna odbijać światło i pozwalać na przejrzenie się w niej.
- Powierzchnia – największą wartość mają perły pozbawione skaz takich, jak odpryski, zniekształcenia czy przebarwienia, które wpływają negatywnie zarówno na ich wygląd, jak i cenę.
- Rozmiar – wielkość pereł mierzy się w milimetrach. Najmniejsze z nich mają średnicę poniżej 1 milimetra, największe sięgać mogą natomiast do 20 milimetrów. Średnio wynosi ona około 6-7 milimetrów.
- Kolor – większości z nas, perły kojarzą się z białym kolorem. W rzeczywistości jednak, mogą mieć one także barwę łososiową, grafitową, niebieską, zieloną czy fioletową.
Pielęgnacja pereł
Perły cechują się niewielką twardością, w związku z czym warto zabezpieczyć je przed zarysowaniami przez przechowywanie w miękkich woreczkach albo pudełkach wyścielonych aksamitnym materiałem.
Proces ich „starzenia się” przyspieszać może nasz pot, kosmetyki oraz perfumy. Na skutek ich działania tracą one swój unikalny blask. By zachować go jak najdłużej, biżuterię z pereł należy zakładać po wykonaniu makijażu czy użyciu pereł, najlepiej nie wcześniej niż przed upływem 30 minut. Po zdjęciu takiej ozdoby, warto delikatnie przetrzeć ją ściereczką.