Bursztyn – perła Bałtyku

Biżuteria z bursztynami

Może być to spowodowane faktem, że z daleka wygląda jak kamień, lecz gdy go podniesiemy jest ciepły i miły w dotyku. Co więcej, łatwo go obrobić, nawet przy pomocy najprostszych narzędzi. Wyjątkowość bursztynu wiąże się także z faktem, iż każdy z jego kawałków jest inny.

Historia bursztynu

Oryginalne kolczyki srebrne z bursztynem - orientalna biżuteria z bursztynem
Kolczyki srebrne z bursztynem

Gdańsk i jego okolice, a w szczególności miejscowość Niedźwiedzica to polska kolebka bursztynu. Archeologowie regularnie odnajdują tam pracownie bursztynnicze sprzed tysięcy lat. Rejon ten stanowił duże neolityczne centrum obróbki bursztynu. Dalej, kamień ten był importowany na południe Europy.

Złoty wiek bursztynu przypada na XVII stulecie, kiedy to powstała chociażby słynna Bursztynowa Komnata zrealizowana na zamówienie króla pruskiego, a następnie podarowana carowi Rosji.

Współczesna branża bursztynnicza zaczęła się rozwijać po 1989 roku. Było to związane z brakiem reglamentacji na bursztyn i złoto, w związku z czym każdy mógł dowolnie produkować. W tym okresie Polska eksportowała na cały świat tony bursztynu oraz biżuterię z jego dodatkiem.

Bursztyn bałtycki

Bursztyn bałtycki powstał z drzew iglastych około 40 milionów lat temu. Cechuje się on ogromną różnorodnością kolorystyczną – od białego, przez odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni, kończąc na czarnym. Kolor ostatniego z nich jest związany z obecnością dużej ilości zanieczyszczeń organicznych, które wpadły do żywicy podczas wypływania z drzew.

Cenny kamień

Bransoletka srebrna z bursztynem Bursztyn w trzech kolorach
Bransoletka z bursztynem w trzech kolorach

W przeszłości za najbardziej wartościowy i najrzadszy uznawany był biały bursztyn, który nazywano także carskim lub królewskim. Podobnie jest obecnie. Współcześnie wysokie ceny osiągają jednak także kamienie o idealnych kształtach, bez zanieczyszczeń.

Bursztynowa biżuteria

Pierścionek srebrny z bursztynem
Pierścionek z bursztynem

Przez wiele lat, polską specjalnością było zestawienia bursztynu ze srebrem. W ostatnich latach coraz częściej łączy się go jednak ze złotem czy szmaragdami. Na rynku dostępna jest zarówno drobna, delikatna biżuteria z bursztynu, za którą zapłacimy kilkadziesiąt złotych, jak i korale z dużych kul, których cena sięga niekiedy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Autor: Justyna Zajdel

Kocham swoją pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *