10 ciekawostek na temat diamentów

1. Pierwszy znany pierścionek zaręczynowy z diamentem został wręczony w 1477 roku, kiedy Maksymilian I Habsburg oświadczył się Marii Burgundzkiej.

https://www.ankabizuteria.pl/

2. Diamenty przy pracy wykorzystywano już 4,5 tysiąca lat temu w Chinach do polerowania ostrzy toporów, to najstarszy z dotąd z udokumentowanych przypadków wykorzystywania diamentów.

3. Aż do 18 wieku jedyne kopalnie diamentów działały w Indiach, kolejne pojawiały się w Ameryce Południowej i nieco w Ameryce Północnej. Szybko jednak okazało się, że naprawdę duże złoża diamentów czekają w Afryce.

4. Aktualnie pod względem ilości najwięcej diamentów produkuje się w Rosji. Pod względem wartości w Botswanie już wkrótce jednak Kanada, może przyjąć sporą część rynku, a to ze względu na niedawno odkryte bogate złoża w południowej części tego kraju.

5. Wydobycie diamentów to ogromnych niezwykle dochodowych biznes. Największe kopalnie ociekają milionami dolarów, ale i hektolitrami krwi, zwykle nędznie opłacanych górników. Tymczasem jest takie miejsce, w którym za kilka dolarów, każdy może poszukać diamentów i zachować całe znalezisko. To Crater of Diamonds w stanie Arkansas wystarczy trochę szczęścia i cierpliwości i faktycznie można tam znaleźć diamenty, w rozmiarach spokojnie wystarczających na pierścionek zaręczynowy. Oprócz nich również inne cenne, a przynajmniej błyszczące minerały.

6. Największe na świecie złoża diamentów, znajdują się w kraterze Popigaj na Syberii. Jest to krater, który powstał około 35 milionów lat temu w wyniku uderzenia w powierzchnie ziemi meteorytu, o średnicy szacowanej na 5-8 kilometrów. Skok ciśnienia, jaki wywołało uderzenie, sprawił, że grafit znajdujący się w ziemi przekształcił się w diamenty. Istne biliony karatów diament o przemysłowej jakości. Jak duże jest złoże Popigaj? 10 razy większe niż wszystkie pozostałe na ziemi łącznie.

7. Starożytni wierzyli, że diamenty przynoszą szczęście. Hindusi umieszczali diamentowe kryształy w oczach posągów, natomiast Rzymianie nosili diamenty, by uchronić się przed złem.

8. Na świecie istnieją zaledwie 2 kraje, w których wydobywa się czarne diamenty, są to Brazylia oraz Republika Środkowoafrykańska, dawniej w tym zestawieniu znajdowały się również Indie, ale indyjskie złoża brylantów uległy już niemal wyczerpaniu.

9. Powszechnie wiadomo, że diamenty są bardzo twardymi minerałami. Te czarne, są natomiast najtwardsze ze wszystkich ich rodzajów. Spowodowane jest to brakiem płaszczyzny kryształu, wzdłuż których mogłyby wystąpić rozszczepienia jego powierzchni. Z tego powodu cięcie i szlifowanie tych kamieni, jest bardzo trudne, a podczas obróbki, tracą one nawet 70% swojej masy.

10. Ze względu na sposób w jaki powstały czarne diamenty, są znacznie starsze niż ich odpowiedniki o innych barwach i nie pochodzą tak jak one z głębi skorupy ziemskiej. Szacuje się, że klejnoty te mogą mieć prawie 4 miliardy lat.

I tym oto sposobem dotarliśmy do końca naszego zestawienia. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego na temat diamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *